IFAA – International Field Archery Association


PFAA, czyli Polish Field Archery Association (Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Polowego) jest organizacją zarządzającą łucznictwem polowym w Polsce z ramienia międzynarodowego stowarzyszenia łucznictwa polowego – IFAA. IFAA to stowarzyszenie łucznicze, które zostało formalnie założone w 1970 roku (chociaż turnieje były już organizowane w Europie od 1967 roku), kiedy grupa łuczników polowych z USA, Szwecji, Anglii, Szkocji, Walii i Kanady uzgodniła zestaw podstawowych zasad, według których będą prowadzone turnieje łucznictwa polowego. Obecnie reprezentuje ponad 50 000 łuczników polowych w 45 krajach członkowskich ze wszystkich kontynentów.

Kraje członkowskie IFAA są gospodarzami Mistrzostw Świata w Łucznictwie Terenowym w latach parzystych, a Mistrzostwa Świata Bowhunterów, jak również Halowe Mistrzostwa Łucznictwa IFAA odbywają się w latach następujących po Mistrzostwach Świata w Łucznictwie Terenowym.

Chociaż jest to głównie stowarzyszeniem dla łuczników amatorów, obecnie obowiązują nowe zasady akceptacji i organizowania zawodów dla łuczników zawodowych bez naruszania statusu amatorów. Światowe i regionalne zawody pozwalają na rywalizację łuczniczą na poziomie międzynarodowym, a do udziału w nich zachęcani są wszyscy zrzeszeni łucznicy, niezależnie od tego, jak dobrze potrafią strzelać. Łucznicy amatorzy i profesjonaliści, choć rywalizują w tych samych zawodach, strzelają w różnych dywizjach.

Obecnie większość turniejów IFAA ma 400 lub więcej, a niektóre z nich mają ponad 1600 uczestników.

IFAA jest członkiem TAFISA, „The Association for International Sport for All”, stowarzyszenia liczącego ponad 500 członków i uznawanego przez MKOl, a także różne inne organy makro.

Rozgrywki to albo oznaczone zawody łucznicze Field, w których strzela się do papierowych tarcz na znanych odległościach, albo nieoznaczone zawody Bowhunter, w których strzały oddawane są do papierowych tarcz lub celów 3D na nieznanych odległościach, a wszystko to na bardzo zróżnicowanym terenie.

Ponadto IFAA sankcjonuje coroczne mistrzostwa swoich sześciu regionów.

Zasady zawodów są dobrze zdefiniowane, ale zostały maksymalnie uproszczone. To koledzy łucznicy zarządzają tymi zasadami na torach, a nie sędziowie, marszałkowie czy inni urzędnicy. Ten format od lat cieszy się dużym powodzeniem i jest doceniany przez większość uczestników.

Scroll to Top